Rafał Cezary Piechociński - Grudziądz i Słupsk, dwa bliźniacze stutysięczniki.
Strona Główna    Rafał Cezary Piechociński
Z przykroscia musze oglosic ze z dniem 16.08.2021 konczymy dzialalnosc po 16 latach, skrypt nie odpowiada juz standardom ani wygladu ani bezpieczenstwa, a jego przepisanie bylo by nieadekwatne do wymaganego czasu, jesli maja Panstwo pytania odnosnie migracji, kopii itd prosze o kontakt pomoc@ehmediagroup.net
  Nawigacja
Strona Główna
Rafał Cezary Piechociński
FORT MARIAN
Kontakt
Galeria
Szukaj
Grudziądz - news
Tarnobrzeg - news
Rybnik - news
Sieradz - news
Piła - news
Grudziądz - linki
Tarnobrzeg - linki
Sieradz - linki
Rybnik - linki
Piła - linki
  Witamy

RANKING MIAST


Nie jestem fotografem i nie mam ambicji robić dobrych zdjęć. Celowo ich nie przerabiam i nie bawię się w umieszczanie tylko tych najlepszych.

Jestem geografem i lubię pokazywać piękno miast. Nie lubię uwypuklać mankamentów.

Lubię miasta mało znane. A jeśli znane to te ich części które są nieodkryte.

Pierwsza piątka miast jest u mnie od co najmniej 20 lat niezmienna. Grudziądz to podług mnie najpiękniejsze miasto świata. Na Tarnobrzeg i Sieradz też nigdy nie dam powiedzieć złego słowa. Rybnik zawsze był dla mnie perłą dawnego województwa katowickiego. Piła zawsze fascynowała mnie zielenią.

Kolejne: Wałbrzych i Włocławek były pierwszymi miastami które ze względu na nazwy lubiłem jako dziecko. To od nich zaczęła się moja przygoda z geografią. Oba mają złą prasę i uważane są za miasta kategorii D. A ja je bardzo lubię i uważam, że bez naciągania faktów są po prostu piękne. I celowo mam je tak wysoko, by zachęcić innych by je kiedyś odwiedzili.

Na pozycji ósmej mam mojego czarnego konia. Gniezno. To miasto, które uzależnia. Można po nim chodzić godzinami i wciąż jest się zachwyconym. Czy to luty czy to sierpień, Gniezno zawsze jest piękne. Uważam, że obok Grudziądza to najbardziej skrzywdzone miasto reformy administracyjnej 1975.

"Dziewiątka" to Gdynia w której studiowałem i którą uważam za najbardziej europejskie polskie miasto. Pierwszą dziesiątkę zamyka Nysa która jest moim najnowszym odkryciem i największym zaskoczeniem. Miasto któremu wcześniej nie dawałem nawet szansy na bycie w top50.


1. Grudziądz
Jedyne 100-tysięczne miasto prócz Gdyni i miast Śląska, które nie było wojewódzkie w ramach starego podzialu administracyjnego (1975-1998). Miasto Kwiatów lub Czerwone Miasto. Największy kompleks (26) spichlerzy w Europie, najstarsza winda w Europie, najmniejsze miasto w Polsce z tramwajami.

2. Tarnobrzeg
Niby przemysłowe miasto z perełkami historycznymi. Bajadera architektoniczna. Zabytki toną w masywie blokowisk i wiejskich chatek. Ma najwyższy sąd ze wszystkich miast w Polsce oraz czerwony rynek.

3. Sieradz
Niegdyś najmniejsze miasto wojewódzkie w Polsce. Jednak odgrywające rolę przedmieść Zduńska Wola oraz okoliczne wioski tworzą niemal 90-tysięczną aglomerację sieradzką. Miasto najsławniejszego na świecie fryzjera. Pracuje w nim była członkini zespołu Ich Troje Justyna Majkowska.

4. Rybnik
Miasto z największą liczbą rond w Polsce z dzielnicami Maroko i Meksyk. Znane z kaskad i dywanów kwiatowych przed Teatrem Ziemi Rybnickiej. Reklamowane jest jako miasto z ikrą. Przed bazyliką pierwsza na Śląsku fontanna multimedialna.

5. Piła
Zielone miasto z pióropuszem parków i lasów. Na brzegu Gwdy nietypowa restauracja - statek Mississippi. Posiada też kamieniczki, które pochowane są przy bocznych ulicach pomiędzy domkami jednorodzinnymi i blokami.

6. Wałbrzych

7. Włocławek

8. Gniezno
Bardzo skromne miasto. Skromne mimo, że to pierwsza stolica Polski. Miasto historii, kościołów i jednego z 3 pomników Policjanta w Polsce. Ślady Gniezna widnieją na dwóch polskich banknotach (10 i 20 zł). Na cześć Gniezna nazwano pierwszego Boeinga 767 w Polsce oraz lodowiec. Każde osiedle Gniezna miało wielki neon z nazwą. Bloki najczęściej są dwuklatkowe, a dopiero druga klatka jest wyróżniana literką "A". Gniezno to też jedyne miasto w Polsce które odnowiło sobie miejskiego Autosana H9-35 i szczyci się nim jako zabytkiem.

9. Gdynia

10. Nysa

11. Biała Podlaska

12. Bielsko-Biała

13. Krosno

14. Gdańsk

15. Tarnów

16. Jelenia Góra

17. Zielona Góra

18. Przemyśl

19. Kalisz

20. Suwałki

21. Lubin

22. Legnica

23. Zamość

24. Ostrołęka

25. Łódź

26. Malbork

27. Świdnica

28. Bydgoszcz

29. Konin

30. Toruń

31. Tczew

32. Piotrków Trybunalski

33. Kędzierzyn-Koźle

34. Katowice

35. Nowy Sącz

36. Warszawa

37. Płock

38. Lublin

39. Wrocław

40. Kraków

Rafał Cezary Piechociński

  News

Brak Newsów

  Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu